Vítejte ve světě psů!

Leden 2011

Opět pozastavuji

22. ledna 2011 v 17:00 | Pejskařka Lucka |  Můj blog
Bohužel musím pozastavit až do 6.2 2011. Ted se uzavírají známky a potom jedeme na týden lyžovat takže nebudu mít přístup k počitači.  prosím SB aby si mě namazaly. Určitě se v určeném termínu vrátím.

Děkuji za pochopení...

Slovenský čuvač-základní popis plemene

21. ledna 2011 v 16:28 | Pejskařka Lucka |  Plemena psů
Slovenský čuvač přesně charakterisuje
správného pasteveckého psa. Byl využíván
jako hlídač stád, ale dobře poslouží i jako
hlídač usedlostí. Hodí se i do rodiny ovšem
musí být již od raného věku vychováván
pevnou rukou. K cizím lidem a psům je velmi
nedůvěřivý. Štěnata musí být již od samého
začátku dobře socializována, pokud se tak
nestane může být pes v dospělosti agresivní
či mohou nastat jiné potíže. Slovenský čuvač
není psem pro začátečníky, potřebuje důsledné,
odborné vedení.

Doporučovaná hmotnost: 30-45kg
Srst: dlouhá, hustá, výdy čistě bílá
Původ: Slovensko
Výskyt v ČR: celkem vzácný

http://retriever.blog.zoznam.sk/files/2008/04/inuitbaervomwolfshorn160602.jpg

Afgánský chrt (afgán)

20. ledna 2011 v 17:20 | Pejskařka Lucka |  Plemena psů
Skupina: Chrti

Původ: Afgánský chrt se pokládá za vůbec nejstarší psí plemeno. Vznikl nejspíš křížením saluky a tehdejší afgánských loveckých psů typu chrta říká se že k vzniku plemene přispěl také Perský chrt. Jeho standard a první klub chovatelů vznikl ve Velké Británii kde se tento chrt dočkal slávy.

Popis: Velmi elegantní pes s vysoko nasazeným ocasem a dlouhou hebkou srstí. Působí dojmem tipického výstavního chrta. Řadí se do dlouhonosých plemen.  Váha do 28kg.
Zbarvení:Černý s bílou skvrnou na hrudi, plavý s doladováním jiných barev, pískový, běžový opět s možným dladováním barev na hlavě a na hrudi.
Velikost: Pes cca 65-75 cm fena cca 60-70cm v kohoutku.

Charakteristika: Pes velmi charakterní, družný a přátelský. Jak prozrazuje jeho vzhlede tak i ve svých povahových rysech si vždy zachovává svou důstojnost. Je velmi inteligentní, má rád svého páníčka a dobře se na něj zvyká. Má rád i děti. Dožívá se 11-13 let.

Zvláštní nároky: Několikrát červeně podtrženo mnoho pohybu. Afgán je pes který potřebuje pohyb-zvláště pak volný. Nutný je jako u každého psa kontakt s člověkem aby nezanikla afgánova charakterní osoba. Vyžaduje také trpělivost s pěčí o jeho dlouhou srst.

Užití: Dříve byl využíván jako lovecký pes vysoké zvěře. Nyní je to především pes výstavní a rodinný.

Výskyt: Vyskytuje se po celém světě i když ne nijak hojně, většinou je chován v páru.


Afgánský chrt


Hpodnocení mého blogu od Bígl-Benny

20. ledna 2011 v 16:50 | Pejskařka Lucka |  Můj blog
1.
super!!!!! kouknu jako upa cizí návštěvník na blog...super dess....vše ok!!
10/10

2.
dess je upááá kráááásný..jen škoda, žes ho nedělala ty....za to bohužel jdou body dolů, ale ne moc :)
9/10

3.
barvy máš supr...odstíny zelené a k tomu černé písmo...sueper :)
10/10

4.

Menu je dobrý.....
10/10

5.
každý den 1 čláánek...jo dobrý,
8/10

47/50

Hodnotil mě blog bigl-benny.blog.cz. Do komentářů napište kolik bodů z padesáti by jste mi dali. Děkuju Bigl-Benny za skvělé hodnocení :-)

Pes ve společnosti

19. ledna 2011 v 17:32 | Pejskařka Lucka |  Historie psů
Nejprve využíval člověk psa jen jako pomocníka. Ovšem pokud se se psem každodeně stýkláte není možné aby váš vztah zůstal čistě pracovní. A tak
se mezi člověkem a jeho psem vytvořilo pouto přátelství. Člověk brzy zjístil že psi nejsou dobří jen k lovu a pasení ale že jsou i dobří utěšitelé a rodiní společníci. A tak už nebyli psi člověku jen pomocníky ale také přátely. V pozdějších dobách pohlíželi na psa nehodně. Byl považován za nečisté zvíře určené k dojídání zbytků. Ovšem jiný názor na psy měli lidé v jiných částech světa. V této době se na psy pohlíželo lépe na severu, naopak na jihu se jimi většinou pohrdalo, ale jistě že to neplatilo vždy. V jiných světadílech se vyvinula jiná plemena. Tehdy lidé plemena ještě přesně neurčovali ale z pohledu poznali z jakých světadílů psy pochází. Asijaté chovali plemena s ossstěnou obličejovou částí a rychlím spalovacích systémem. V Evropě se vyvinuly hrdí elegantní setři, španělové, retrívři... Na severu se využívali severští psi podobní dnešním haskyům nebo malamutům.
Psi se žačali využívat i v umění. I když to až v pozdějších dobách.
Vznikaly knihy, filmy ve kterých byla hlavní role obsazena psem, nebo v nich alspon pes nebo psi figurovali.
Pokud již mluvíme o této době, v této
době která je o pár let dřívější, nebo stále probíhá, mají psi jistě už vyší postavení ve společnosti a i větší váhu v životě člověka. Nynější psi jsou využíváni nejvíce jako rodiní společníci. Další využití psa která je poměrně rozšířena jsou například práce se stádem neboli ovčáctví, lov ale i novodobější zaměření jako je canistarapie nebo psi vodící


Oblíbenost psích plemen v USA

18. ledna 2011 v 16:33 | Pejskařka Lucka |  Jiné z Kynologie
Spojené státy Americké
1. Labradorský retrívr
2. Zlatý retrívr
3. Německý ovčák
4. Bígl
5. Jezevčík
6. Jorkšírský teriér
7. Německý boxer
8. Pudl
9. Čivava
10. Shih tzu

Asi takto vypadá různorodý žebříček oblíbenosti ve Spojených státech amerických. Dnes jsou jak vidíme v modě retrívři, samozřejmě se nezapomělo ani na staré dobré německé ovčáky nebo jezevčíky. Bodují zde ale i zástupci trpasličích plemen jako je Jorkšírský teriér nebo Čivava. Americký žebříček je tedy velmi barvitý a plemena umístěná v první desitce jsou někdy od sebe naprosto odlišná. USA má dobrý vztah ke psům a mode v nich je celkem rozumná. Dofejme že tomu tak bude i nadále.

Kliknutím se dostanete na stránky CHS Falmarka!


Přehled vývoje psa v obrazech

17. ledna 2011 v 17:29 | Pejskařka Lucka |  Jiné z Kynologie
Stejně jako člověk i pes mění během vývoje podobu a to zvláště v prvních dnech a týdnech.  I štěnata do prvních 5 týdnů jsou odkázáni na svoji matku a majitele. V 6-9 týdnech jsou štěnata vhodná k odběru. Na prvním obrázku je štěně zachyceno ještě s placentou kterou je třeba odstranit. Zdrávé prostředí, dobrá péče a mnoho času věnovaného psu vám pomůže vypěstit zdrávého psa v dobré kondici .

http://www.havaneser-bichon.com/porod%201.jpg
štěně po porodu


štěnata 2 dnyštěnata 15 dní


štěně 20 dní


štěně 4 týdnyštěně 8 týdnůštěnata 6 měsíců

dospělí pes

Psí smysly-sluch

16. ledna 2011 v 19:12 | Pejskařka Lucka |  Jiné z Kynologie
Ve srovnání s člověkem má pes sluch 12x až 14x lepší. Pokud my slyšíme průměrně silný  lidský hlas na 30m, pes může takový hlas znějící 350 metrů opodále zaslechnout. Někteří lovečtí psi promě čichu se orientují i sluchem. Pro přežití zvířat v přírodě je dobrý sluch potřebný aby kromě ucítění pregátora i zaslechla-tato schopnost sloučená s bdělostí je předpokladem hlídacích psů. Skladba ucha u psa je stejná jako u člověka tedy: Ušní boltec, ušní bubínek, zvukovod, středí ucho zkládající ze z kladívka třmínku a kovadlinky a vnitřní ucho v kterém je uloženo také ústrojí vnímání polohy, rovnováhy a orientace pohybu. Tvar ušního boltce je rozdílný u různých plemen, některá plemena mají boltec vztyčený, některá uplně zklopený. Jedna z variant ušního boltce psa se nazývá plátek růže. Takovýchto variant se samozřejmě více.Pokud pes zachytí signál, můžeme si všimnout jemného cukání ucha a následovného soustředění když pes naslouchá zda-li uslyší další zvuky. Neznámí zvuk může ze všech smyslových vnímání nejvíce nabudit ve psu strach a nejistotu.


Využití psů

15. ledna 2011 v 18:30 | Pejskařka Lucka |  Využití
Už od pradávna pomáhali psi lovcům při lovu. V jiné části světa byli psi využíváni k tahání nákladů, nebo dopravních prostředků (saně). Psi se také využívali jako hlídači, strážci, stopaři a později jako společníci. Po nedlouhé době začali lidé oběvovat všemožné dovednosti a psa a začali jej "cvičit", stávali a stávají se z nich psi "slepečtí, canisterapiští,.... Začali se pořádat výstavy a soutěže o dovednosti psů. Víme také že se lidé bavilli tím že si vsázeli na psy vc psích zápasech, v nichž platilo právo silnější zvítězí-slabší skoná. Naši útěchou je že takovou zábavu by ochranáři přírody jistě v dnešní době nedovolili. V starších dobách existovalo pouze cca 50 plemených standardů uznaných tehdejší FCI. Začali se zakládat chovné stanice, které odchovávali čistokrevné jedince jednotlivých plemen. Plemena se začala křížit a tak vznikali plemena další a další. Dodnes existují plemena, která nebyla uznána FCI a přesto si o nich můžeme přečíst v odborných knihách a psích enciklopediích. Lidé šlechtili psa, aby vyšlechtili rasu která by se co nejvíce hodila pro jejich účel, tyto účely byly však různé. Proto lidé žašali dělit psy podle využití, charakteru a vzhledu. FCI třídí psy do deseti takových skupin.

http://www.pes-ernie.cz/1280/histor9.gif

Otázníky před pořízením psa

14. ledna 2011 v 19:51 | Pejskařka Lucka |  Pořizujeme si psa
Když vybíráte psa měli by jste si nejdříve položit otázku za jakým účelem psa kupujete.
Jestli je na hlídání popřípadě lovecký pes nebo což bývá nejčastější domácí mazlíček.
Pokud kupujete psa na hlídání doporučuji plemeno které je zviklé na trvrdší podmínky např. velké mrazy bdělost atd....
Když kupujete psa jako mazlíčka zvažte jestli budete mít náladu na to abyste uklízely každou hodinu loužičku po případě hromádku!
Myslete také na psovo pohodlí pokud máte menší byt doporučuji plemeno které se s menším prostorem usúpokojí např. bolonský psík.
Pak nastává otázka zda dospělého psa či štěně.
Zase jsou dvě možnosti hlídací pes-může být obojí pokud máte tedy prostředky a čas pro štěně!
U mazlíčka je lepši pořídit si štěně protože si na vás lépe zvykne, samozřemně že je možné zakozupit si již dospělého psa, ale musíme být připraveni na případné potíže se zvykáním si na nového majitele.

West highland white teriér
westík v nouzi

Fotky štěnátek

13. ledna 2011 v 17:43 | Pejskařka Lucka |  Štěnata
 Černá štěnata novofundlanského psa
http://thumbnail004.mylivepage.com/chunk4/327929/161/small_Novofundlantsk%C3%BD%20pes-%C5%A1t%C4%9Bnata.jpg.jpg

Štěnátko shetlandského ovčáka (šeltie)

Štěnata boxera
BOXERLeonberger fena se stěnaty

Leonberger štěňata

Bobtail

11. ledna 2011 v 17:20 | Pejskařka Lucka |  Plemena psů
Skupina: ovčáčtí psi

Původ: Osrstěná obličejová část svědčí o Asijském původu. Ve Velké Británii byli po celém těle osrstění psi používáni coby ovčáci už ve středověku, nebylo ale možno mezi nimi rozlišit jednotlivá plemena. Jako jednotlivé plemeno se bobtail stabilizoval až v druhé polovině 19.století, jako počátek organisovanéhio chovu tohoto plemene se uvádí rok 1870.

Popis: Mohutný zavalitý pes, který díky bohaté chundelaté srsti pokrývající celé tělo, působí větším dojmem, než ve skutečnosti je. Tipickým znakem tohoto plemene je absence ocasu a tipická kolébavá "medvědí chůze" mimochodem. Tělo kratší, kompaktní, s hlubokým hrudníkem. Kohoutek níže než zád.
Zbarvení: Hlava, krk, hrudní končetiny a spodní strana břicha bílé, zbytek šedá , modrá nebo tak zvaný grizzly.
Velikost: Pes cca 61 cm fena cca 56 cm v kohoutku.

Charakteristika: Přátelský, milí, nekonfliktní pes. Rád si hraje, rychle chápe. Jeho výchova není nad vzdory k potřebným prostorům náročná.

Zvláštní nároky: I když má bobtail přijemnou, bezproblémovou povahu, jeho držení nelze doporučit každému. Jeho bohatá srst má sklony k plstnatění a je mimořádně náročná na údržbu. Coby pastevecké plemeno vyžaduje bobtail dostatek pohybu. Bobtail se nedoporučuje pro držení v městském bytě.

Užití: Dříve ovčácký, dnes atraktivní společenský a výstavní pes.

Výskyt: I když už doba největší modnosti tohoto plemene pominula, stále patří k oblíbeným. Můžeme čekat že na výstavách se s ním často setkáme.

Možné změny: Polský ovčák nížiný je výrazně menší, drobnější border kolie má ještě navíc dlouhý ocas. Taky jihoruský pastevecký pes má poměrně dlouhý ocas.

http://www.dogfacts.org/bobtail-dog-picture.jpgPravidelné procházky a pohyb

10. ledna 2011 v 16:34 | Pejskařka Lucka |  Výcvik a výchova
Pohyb a pravidelné procházky-to jsou věci kterým se př pořízení psa nelze vyhnout. Pes je tvorem který potřebuje velké množství pohybu-minimum se samozřejmě liší od plemene k plemeni ale pohyb potěbují všichni psi.
Majitel by ho měl psu poskytovat v podobě procházek. Ty by měly být každodenní nebo alspon 1x za dva dny. Délku procházky zvolíme podle plemene a stáří psa. Pes by ale měl být stále v pohybu. Za druhé poskytněme psu pohyb při hře, pes by se měl vyběhat libovolnou rychlostí-hra pohyb doplnuje aby byl záživnější. 
Podle množství pohybu které psu poskytujeme také hodnotíme a uzpůsobujeme dávky potravy. Pokud o něj pes přestane mít zájem, je už unavený a nejspíš by si rád odpočinul.
Pes je velmi časově náročný kamarád. Pohyb je pro něj nutností. Z pohybových nedostatků se často psi stávají obézními. Proto pohyb a pravidelné procházky péči nezanedbávajte.

Samolepka na notebook - Běžící pes

Tapeta Este a Ráchel+co už umí

9. ledna 2011 v 16:40 | Pejskařka Lucka |  Ráchel a co umí
ESte a Ráchel
Ráchel
Agility-Ráchel zvládá většinou všechno co ji zadám, na agiliry má velký talent takže jsem s jejímy výsdledky spokojená.
Dogfrisbee-Teprve začínáme, pořád má trochu problémy se soustředěním, ale den ode dne se to zlepšuje.
Dogs ´s inteligents games- V tomto spotu je Ráchel opravdu dobrá. Už zvládá i docela složité kombinace.
Obedience- Zvládáme už: Chození u nohy na volno, základní povely-přivolání, sedni, lehni, zůstan,... Vychytávky jako, popros, ber pomalu atd.
Dogdancing-základní dogdancingové povely jako poklona, mezi, okolo,...

Este
Agility-Děláme hlavně skočky, ty Este jdou takže jsem spokojená...
Dogs ´s inteligents games- V některých směrech má s tímhle Este problémy ale snaží se...
Obedience- Zvládáme už: Chození u nohy na volno, základní povely-přivolání, sedni, lehni, zůstan,... Vychytávky jako, popros, ber pomalu atd.

Zvykání na vodítko

8. ledna 2011 v 16:51 | Pejskařka Lucka |  Výcvik a výchova
Zvykání na vodítko je nezbytná věc kterou je třeba praktikovat již od štěnátka. Pes se učí, že nemá vždy na procházce možnost volného pohybu a že se musí držet svého páníčka. Štěnata mají často tendenci vodítko kousat, nebo si sundávat obojek přes hlavu. Nejprve bychom měli štěně vodit na volném vodítku. Pro menší plemena se hodí i vodítko s vysouváním. Pro větší plemena a zvláště pro jedince kteří se teprve učí chodit na vodítku není vhodné. Pokud budeme později chtít našeho pejska vodit bez vodítka u nohy, když je na vodítko zvyklí a nevadímu, můžeme ho postupně zkracovat a učit ho že musí chodít u naší nohy. Nesmí se loudat ani odbíhat.
U již dospělích psů je zvykání na vodítko těžší. Zatímco štěnata si zvykají třeba jen 1 týden-měsíc, dospělý psi si většinou zvykají razantně délé. Při chození bez vodítka jde také o bezpodmínečnou důvěru mezi psem a jeho chovatelem.

Chůze u nohy

Psi v Číně

6. ledna 2011 v 16:35 | Pejskařka Lucka |  Jiné z Kynologie
Postavení psů v Číně nebylo nikdy příliš kladné. Psi tam ještě donedávna sloužili pouze jako užitková zvířata na maso. V Číně byli psi pokládáni za zvířata nečistá, podřadná. Nejdříve v ní byl- obvzláště v Pegingu chov psů za jiným než potravinářským účelem zakán. Později byl povolen, ovšem vlastnit psa byla velmi drahá záležitost-daně za psa byli velmi vysoké. V dnešní době se čím dál více psi dostávají do obliby a i počet obchodů se psími potřebami, salonů a výcvikářských klubů razantně zvýšil. Doufejme že tento nárůst obliby psů jako společníků bude stále trvat jak v Číně, tak i v jiných zemích kde se psi pro tento účel ještě příliš neproslavili.

Pekingský palácový psík

Psí smysli-zrak

5. ledna 2011 v 17:51 | Pejskařka Lucka |  Jiné z Kynologie
Zrak psa je srovnatelným s tím našim. Pes, rozeznává méně barev než člověk. Ústrojím zraku jsou u psa oči-stejně jako u člověka. Složení oka je stejné u obou tedy oko je umístěno v očním důlku, převážnou část tvoří bělmo, na středu se potom nachází duhovka, která je povětšinou hnědé či černé barvy, u některý plemen modré a někdy, ale velmi zřídka zelené. Ve středu duhovky se nachází zornice, za nimi jsou ukryté čočky.  Hlavní částí je oční nerv, jeho poškozením je pes nenávratně zbaven zraku. Na okraji celého oka se nachází rohovka. 
Zorné pole se liší u plemen krátkonosích, dlouhonosích a středonosích. Krátkonosá plemena mají zorné pole o něco větší něž člověk, něco přes polovinu ale vidí nezaostřeněně a menší část mohou zaostřovat. Dlouhonosá plemena, mají zorné pole někdy široké i jako kůn, který ho má mimořádně velké, ovšem část kterou mohou zaostřit je velmi malá a úzka. Středonosá plemena mají zorné pole velké mezi těmito dvěmi variantami. Závislost na nose je daná rozpoložením očí které se řídí pravidlem čím delší nos, tím více oči na stranách hlavy.Zrak se řadí až na 3 místo v žebříčku psích smyslů.

okook.jpg

Dogfrisbee-úplné začátky

4. ledna 2011 v 17:45 | Pejskařka Lucka |  Výcvik a výchova
Dogfrisbee je sport, který je nutné učit psa mo malých krůčcích, aby v něm dosáhl úspěchů. Jelikož asi každý pes má tendenci zajímat se o věci kolem sebe, zvlášt o ty co se hýbou, je dogfrisbee dobrým úspěšných sportem. Pravé umění je však naučit psa aby se soustředil a snažil se záhadám létajících disků přijít na kloub.

1) Prvním krokem je naprosto nezbytná věc-docílit aby pes jevil o disk zájem. Nejprve bychom mu ho měli nabýdnout jen tak. Pokud se o něc začne zajímat a například se o něj tahat, je to dobré znamení a první krok je splněný. Aby byl disk pro psa zajímavější, můžeme jim například lehce pohybovat a mávat.

2) Jako asi u všech sportů a vůbec u veškerého výcviku je třeba i u dogfrisbee aby se pes soustředil na disk, který bude později chytat. Pro psa mohou být mnohem zajímavější okolní pachy a jiné předměty než právě disk. Proto musíme stále upozornovat na sebe a nedat psu příležitost aby rozpliloval jinými věcmi a hleděl si pouze disku.

3)Když je ted pes plně soustředěný na dogfrisbee disk můžeme začít házet. Nejprve to učinme z malé vzdálenosti. Hod uzpůsobme tak, aby pro psa tolik obtížně disk chytit. Pokud pro něj vyskočí, či ho alspon bude sledovat, pochvalme ho. Při prvních hodech se psům většinou disk nepodaří chytit, pokud se vašemu psu v chytání povede, má pro tento sport vlohy a je zřejmé že je aktivním všímavým psem, právě takovým, jaký je vhodný pro dogfrisbee.


My a dogfrisbee: S dogfrisbee jsme teprve před nedávnem začaly, a tento sport opravdu potřebuje pomalý postup a také dávku talentu. Prozatím se nám daří pokud se jedná o chytání z menších a středních vzdáleností. Vhodnější pro tento sport jsou psi průbojnější a aktivnější, kteří dovedou o disk bojovat s plným nasazením. První krůčky jsou vždy nejtěžší a nám dělal největší problém bod 2) který je zvláště pro štěnata, psy dospívající a raně dsospělé obtížný.


Opět zpátky...

3. ledna 2011 v 18:06 | Pravověrná pejskařka Lucka |  Já a kynologie
Jak jsem vám slibovala jsem opět na blogu... Vánoce i oslava nového ruku se povedli a začala zase škola...
S Este a Ráchel jsme přes advent pokročily... Agility jsme se moc nevěnovaly, protože venku bylo hodně sněhu a taky protože se pozdě stmívalo a my jsme měly co dělat abychom stihly procházku. V Dogs ´s inteligents games jsme pokročili, Ráchel je na tohle mimořádně šikovná a tak už zvládá i težší kombinace a Este se také učí. Největší pokroky jsme však udělaly v obidience který jsme hodně zdokonalily.
Vánoce proběhli dobře... Dostala jsem spoustu dárků: 2 agility tunely 525cm, 3 dogfrisbee disky, 2 psí hlavolamy a 7 psích encyklopedií, něco na sebe. Este a Ráchel dostaly každá nylonový postroj a něco n zub.
Nový rok jsme proživali také pohodově, o půlnoci, když vybuchly ohnostroje jsem ale musela být s pejsky protože se báli.
Blog se ted´ vrací do obvyklích poměrů... Možná ekejte o trochu menší aktivitu co se týče článků a obíhání protože mám ted´ke konci pololetí hodně učení, čekejte mě zde spíše výhradně na večer.